Ogłoszenie

Przenosiny na http://www.vinewood.szv.pl/

#1 2008-02-10 22:09:04

Sonny_Blade

Moderator

Skąd: In Poland
Zarejestrowany: 2008-02-10
Posty: 14
Punktów :   

Rozbudowany Poradnik Role Play

Jest to rozbudowany poradnik Role Play dla nowych graczy:


Roleplaying - Co to takiego? Zapewne nie wiesz. Można mówić o roleplayingu gdy gracze wcielają się w wykreowane przez siebie postacie. Każda z tych postaci ma swój własny (wymyślony przez gracza na początku gry) charakter, cele i system wartości, które jednak mogą się zmieniać wraz z upływem czasu. RP bo tak w skrócie nazywany jest roleplaying to teatr, ale scenariusz jest pisany na bieżąco, w trakcie gry, gdy widzimy jak rozwija się sytuacja i co się dzieje w świecie w którym żyje postać. Wszystko dlatego ze historia nie zależy od gracza, lecz również od tych z którymi wchodzi w interakcje. Roleplaying to prawdziwe życie, w którym możemy spełnić wszystkie nasze pragnienia i zrobić to czego nie możemy w naszym prawdziwym życiu. Jednym słowem: roleplaying to nasz wkład w scenariusz historii pisanej przez społeczność serwera. Trzeba jednak pamiętać: to tylko nasza kwestia. Trzeba zostawić miejsce dla innych postaci, które tak jak my same rządzą swoim życiem i tworzą w naszym wspólnym scenariuszu swoja część historii. To ciekawe i dobre ale tez wymaga odpowiedzialności. Musisz pamiętać ze psując swoje rp, psujesz zabawę wszystkim na serwerze. Tworzysz czarna kartę w scenariuszu. Ale to nie wszystko. To są szczytne ideały ale tez wyższa szkoła jazdy. Żeby się tym zająć trzeba pojąć podstawy. Jakie to podstawy?

Realizm – żeby można było mówić o roleplayingu najpierw sposób w jaki gramy musimy nauczyć się realizmu. Popularnie nie realistyczne zachowanie jest nazywane non-rp ale to błędna nazwa. Powinno się to nazywać non-realistic co będę propagował. A jakie są przykłady nie-realistycznego zachowania? Bardzo oczywiste: bieganie sprintem przez pół miasta, skakanie gdzie popadnie co pięć metrów, bieganie po ulicy jak debil, skakanie po samochodach bez powodu i tak dalej. Podobnie kiedy jechaliśmy zbyt szybko i mamy dostać mandat a wyciągamy AK-47 i zabijamy policjanta i jeszcze paru cywili. To już nawet nie jest nie realistyczne, to jest deathmatch i za to można dostać bana.

Jazda RP - Należy pamiętać o tym aby realistycznie jeździć. Co to znaczy realistycznie? Trzymać się swojego pasa, chociaż zwalniać na skrzyżowaniach. Zapytacie: co jeżeli robie roleplaying pirata drogowego? Proszę bardzo, rob rp. Ale pamiętaj ze po pierwsze nawet uliczni rajdowcy nie jeżdżą cały czas lewa strona, a po drugie "wielki uliczny rajdowiec" i jeżdżenie trabantem nie idą ze sobą w parze. Żeby robić rp pirata drogowego najpierw trzeba umieć jeździć. Oczywiście zdaje sobie sprawę ze San Andreas nie jest zbyt przystosowane do realistycznego jeżdżenia, mamy wiec w sobie dużo wyrozumiałości ale waszym obowiązkiem jest mimo to się starać. Jednym słowem jakie zasady? Jednym pasem, swoją stroną drogi i nie jeździć 240km/h trabantem po alejkach w parku. Jeźdźcie i zachowujcie się tak, jak w rzeczywistości.Jezdzicie w po miescie (w terenie zabudowanym) powoli około 50-60km/h , zaś po autostradzie około 100km/h. Jeżeli będziesz chcial się pościgać to admin lub jakis gracz zorganizuje wyścigi legalne lub nie. Pamiętajmy o tym by zachowywac się w sposób rp czyli np. "/me otwiera/zamyka auto" , "/me zapina pasy i odpala silnik" a gdy będziesz chciał skręcić to robisz to w nastepujący sposób "/me włącza kierunkowskaz w lewo" , "/me włącza kierunkowskaz w prawo.

IC (In Character) - do IC należy świat gry i postaci czyli to co by istniało gdybyś naprawdę był tą postacią, gdybyś nie był Janem Kowalskim grającym w samp Johnem Kovalskym tylko gdybyś naprawdę nazywał się John Kovalsky i mieszkał w Los Santos. Jednym słowem, IC możemy powiedzieć „Pochodzę z Azji, z Tokio.” ale nie możemy powiedzieć „mam 6 level” bo czy w prawdziwym życiu istnieje twój level? Nie, istnieje tylko level postaci a w IC masz się zachowywać tak jakby nie było postaci, jakbyś to ty był tym ludzikiem na ekranie.

OOC (OOC - Out Of Character) -  to to co nie dotyczy świata gry tylko albo serwera, albo naszego prawdziwego życia. Rozmowy OOC najczęściej są oddzielone, na przykład objęte nawiasami, czy znacznikiem [OOC]. Przykład: (( Telefon dzwoni, zaraz wrócę )) czy [OOC] Telefon dzwoni, zaraz wrócę. Jeżeli chcemy powiedzieć "mam buga, nie widzę mapy" albo "mama ugotowała pyszne spaghetti" to zrobimy to właśnie w ooc. O chatach OOC i IC napisze w dalszej części artykułu.

Metagaming - to wykorzystywanie wiedzy OOC w IC. Najbardziej drażniący i oczywisty przykład: zwracamy się do kogoś po imieniu „bo ci pisze nad głową”. Pomyślcie, czy w prawdziwym życiu nad ludźmi tez pisze jak się nazywają? Ogólnie rzecz biorąc, odzywamy się po imieniu tylko do tych których nasza postać zna (pamiętajcie, ze musicie ta osobę znać ic. Jeżeli wasz znajomy przychodzi z innego serwera i ma nowy nick to pamiętajcie: wasza postać go nie zna, znacie go wy a nazwanie go po imieniu pomimo ze go jednak znacie będzie metagamingiem. Bo wy go znacie a nie wasza postać.

Powergaming -  z definicji powergamer to „osoba, która próbuje nakłonić , zmusić innych graczy do sytuacji RP, na którą się nie zgodzili, lub jej nie chcą.Żeby to zrozumieć trzeba zapamiętać słowa: "Bo do tanga trzeba dwojga". Osoba która podchodzi bez żadnego wstępu do kogoś na ulicy i pisze "/me bzyka się z Kasią" popełnia powergaming, bo bez udziału i zgody drugiej osoby to w tym konkretnym przykładzie może sobie najwyżej wpisać "/walekonia".Tak samo, pisanie "/me patrzy jak Jarek się posikał." jeżeli Jarek ani myślał odgrywać rp w którym się posikał jest powergamingiem bo on się wcale nie posikał. Podobnie z przykładami typu "/me bije się z Andrzejem" i tym podobne.

Komenda "/me" - jest najlepszym przyjacielem roleplayera. Kiedy podchodzicie do kogoś kto siedzi w samochodzie piszcie "/me puka w szybę" i czekajcie aż kierowca odpowie "/me otwiera szybę" bo jeżeli po prostu podejdziecie i zaczniecie gadać kierowca prawdopodobnie was nie usłyszy. A przynajmniej powinien nie usłyszeć jeżeli ma dobre RP.


Chat OOC i IC:

/o - OOC
/b - OOC
/s - IC
/c - IC
/r - IC
/d - IC
/ad - IC
/sms IC z dostępnymi emotkami
/dzwon – IC
/ja – IC
t - zwykły chat (bez przedrostka) – IC

Ostatnio edytowany przez Sonny_Blade (2008-02-11 16:42:04)

Offline

 
Przenosiny na http://www.vinewood.szv.pl/

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
minecraft na telefon download free spray alufelgi warto besty imiona www.psychoterapiaforum.pun.pl keep calm tapety